3 Ekim 2009 Cumartesi

"Sen bir rota çizmiş olsan da kesinkes, yolun hep bir planı vardır senin hakkında. Yolları yolculuk, yola çıkanı yolcu yapan budur. Aldanmazsan, kapılmaz ve yanılmazsan varamazsın yolun gideceği yere. Yolculuğun gizi budur: Kaybetmezsen yolunu bulamazsın aslında.
Bir soru'n olmalı mutlaka. O soruyu sormalısın, kimsenin anlamadığı bir dilde konuşan ve hep aynı cümleyi tekrar eden bir derviş gibi döne döne aynı soruyu sormalısın. Cevap, başlangıçta tahmin ettiğinden ne kadar uzakta ise gerçeğe o kadar yakındır. Sarsılmamışsan, soru'nu kaybetmekten korkmuşsan, hiçbir yere gitmemişsindir aslında.
Düzenin bozulmalı. Evden çıkmak budur aslında. Yolculuk, bir düşmek ve kalkmak meselesidir. Eve yaralarla dönülmüyorsa hiç gidilmemiştir...
Sadece uzaklardan gelenler bilirler evlerinin kokusunu. Yollara, evlerimizi anlamak için çıkılır. Fakat yolda bulduğun cevaplar eve geldiğinde, yakalanmış kelebeğin renklerinin sönmesi gibi parça parça dağılır. Yola ait cümleler, yazıktır ki hep yolda kalır. Onlar, yolun cevaplarıdır. Döndüğünde anlatacağın hep biraz renksiz bir hikayedir. Cevaplar, suyun altında çok renkli görünen ama sudan çıkıp kuruduğunda renkleri sönen çakıl taşları gibidir. Bu, sana böyle gelir. Oysa yeni çocukların yeni yollara çıkması için o çakıl taşlarını getirmek, sözün büyülü suyuyla yeniden ıslatmak, renklerini yeniden canlandırmak gerekir.
Göz doyar mı? Ne kadar görse, doyar? Bazı gözlerin ne görse öğüten bir bakışı vardır; doymaz kapanana kadar. Akıl kaç soruyu cevapladığında soru sormaz artık? Belki akıl, cevapladıkça çoğaltır soruları. Kaç yüz gördüğünde görmüş olursun bütün yüzleri? Kaç tanışma sona erdirir şaşırmayı? Göğüs ne zaman sonuna kadar dolmuş olur aldığı nefeslerden? Son nefesini verdiğinde mi?..
Bazısı insanların, durulmadan ölür. Kimisi yosun tutmaz hiç. Dünya ve insanlık, o insanların hayalleriyle iyileşir."


Ece Temelkuran-Biz Burada Devrim Yapıyoruz Sinyorita

6 yorum:

 1. :) Guzelmis...Cok severim Ece Temelkuran'i..vicik vicik olmadan oyle guzel duygusal yazar ki hep boyle..

  YanıtlaSil
 2. Güneşcim merhaba,
  Bir konuda senin önerilerine çok acil ihtiyacım var. Bir kaç arkadaş oralara ve bodruma gelicez tatil için. Ama vıcık vıcık,insan seli yerler değil de gizli kalmayı başarabilmiş, cennet koyu gibi yerler tercihimiz. Kabak gibi kelebekler gibi bördübet gibi. Var mı bunların dışında bize bodrum- fethiye civarlarında önereceğin yerler.

  YanıtlaSil
 3. Sevgili Adsız,
  Adını da yazsaydın keşke...Olmaz mı, bi dolu yer var aslında...Geçen bayram tatilinde keşfettiğimiz Söğüt köyünü önerebilirim mesela kesinlikle. Kıvrıla kıvrıla tepeleri aşıp ulaştığın denizin dibinde ufacık bi köy, 2 tane pansiyon var denize sıfır 1. Seçenek Denizkızı: http://www.sogutdenizkizi.com/
  2. Seçenek Yakamoz: http://www.neredekal.com/yakamoz-pansiyon/foto-galeri/

  İkisinin de deniz ürünleri harika,Yakamoz'un kalamar tavası,Deniz kızının ahtapot ızgarası, ayh ayh yazarken ağzım sulandı :)

  Selimiye ve Bozburun da harika olmalı ama gitme fırsatı bulamadım henüz... Kekova'yı çok severim ben mesela ama acaip pahalı hale gelmiş, Söğüt iyidir bence...

  Denize yakın olmasak ta olur derseniz bi de şurası var: http://yediburunlar.blogspot.com/
  http://www.kucukvebutikoteller.com/detail-id-225-i-Yediburunlar_Lighthouse-Yediburunlar_Fethiye-Muglav.html

  Bi de Kabak ve vadi işte Fethiye civarındaki seçenekler...

  Sevgiler,iyi tatiller

  YanıtlaSil
 4. teşekkür ederim güneş. ben sinem. eskişehirden

  YanıtlaSil
 5. Oww, ok Sinem. Şimdiden iyi tatiller :)

  YanıtlaSil